Amos

:  It is possible to reach Antique Amos ruins from the northwest of Kumlubuk- Turunç Bay, from Asarcıl Hill in the south of the steep coast. Amos is composed of a theatre situated on a hill, temple and sculpture groundwork and surrounded by the city walls. Amos Theatre which is one of the three theatres in the opposite shore of Rhoded is in a good condition today. It is possible to distinguish the domiciles, side wall and three rooms of the stage house. It is waiting for you, the dear visitors with its unique nature and historic fabric.

Turunç Resort Otel

Otelimiz, Ege ve Akdeniz’in buluştuğu, Marmaris Bozburun yarımadasında, etrafı çam ormanlarıyla kaplı yüksek tepelerle çevrili eşsiz koyuyla dillere destan Turunç beldesindedir. 5 Yıldızlı tesisimizde eşsiz bir tatil geçirebilmeniz için her şey dahil konseptini uyguluyoruz. Mavi bayraklı, berrak ve dalgasız özel plajımızda yüzmeye doyamayacaksınız.

Turunç Premium Otel

Ege’nin en güzel koylarından biri olan Turunç’ta yer alan; Marmaris merkeze 22 km ve Dalaman Havalimanı’na 120 km mesafede konumlanan Turunç Premium otelimiz 2015 yılında inşa edilmiştir. 5 yıldızlı her şey dahil tesisimizde standart oda tiplerinden oluşan toplam 213 oda bulunmaktadır. Engelliler için özel odalar mevcuttur.

Amos

:  It is possible to reach Antique Amos ruins from the northwest of Kumlubuk- Turunç

Kumlubuk

It is situated in 25 km distance southwest of Marmaris and it is a cute

Sedir/Cleopatra Island

After 10 km following the departure from Marmaris in the direction of Mugla, when you

Turunc

Location of Turunç: Turunç is a small town in the northeast of Bozburun Peninsula which

Call Now Button+90 252 476 70 25