Sedir/Cleopatra Island

After 10 km following the departure from Marmaris in the direction of Mugla, when you turn left from the junction of Kleoparta Island, you reach the Cleopatra Island, in its touristic name, Sedir, port town where the shield ships are tied. The amphitheater dated from Anqiue Kedreai , besides the chapel and city walls, a marvelous beach that popularizes the island, that is formed by the special “ sand” peculiar to itself (told to be brought by Cleopatra) embrace you. This beach is composed of the global fossils in the size of grit that have come into existence in millions of year. It is said that it is not so much dense in any other part of the world and it fosters the treatment of rheumatism

Turunç Resort Otel

Otelimiz, Ege ve Akdeniz’in buluştuğu, Marmaris Bozburun yarımadasında, etrafı çam ormanlarıyla kaplı yüksek tepelerle çevrili eşsiz koyuyla dillere destan Turunç beldesindedir. 5 Yıldızlı tesisimizde eşsiz bir tatil geçirebilmeniz için her şey dahil konseptini uyguluyoruz. Mavi bayraklı, berrak ve dalgasız özel plajımızda yüzmeye doyamayacaksınız.

Turunç Premium Otel

Ege’nin en güzel koylarından biri olan Turunç’ta yer alan; Marmaris merkeze 22 km ve Dalaman Havalimanı’na 120 km mesafede konumlanan Turunç Premium otelimiz 2015 yılında inşa edilmiştir. 5 yıldızlı her şey dahil tesisimizde standart oda tiplerinden oluşan toplam 213 oda bulunmaktadır. Engelliler için özel odalar mevcuttur.

Amos

:  It is possible to reach Antique Amos ruins from the northwest of Kumlubuk- Turunç

Kumlubuk

It is situated in 25 km distance southwest of Marmaris and it is a cute

Sedir/Cleopatra Island

After 10 km following the departure from Marmaris in the direction of Mugla, when you

Turunc

Location of Turunç: Turunç is a small town in the northeast of Bozburun Peninsula which

Call Now Button+90 252 476 70 25